Nie ma takiego drugiego miasta na świecie i stwierdzenie to nie jest przesadzone. Miasto, w którym świętość ma namacalny wymiar, z pewnością zasługuje na bliższe poznanie. Jest Jerozolima miastem wyjątkowym także dlatego, iż spotykają się na małej powierzchni różne światy. Kilkuminutowy spacer z żydowskiej części miasta do dzielnicy arabskiej jest niepowtarzalnym przeżyciem. Dla nas jako chrześcijan jeszcze większym przeżyciem było odkrywanie i kontemplacja najświętszych miejsc znanych z Biblii, w tym Bazyliki Grobu Bożego – miejsca śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
W Jerozolimie spędziliśmy prawie trzy dni na początku lutego 2017 r. Nocowaliśmy w apartamentach Check in Jerusalem. Dobra cena i świetne położenie – przy Yafo Str. jednej z głównych ulic miasta, prowadzącej do murów starego miasta – polecam!
https://www.booking.com/hotel/il/check-in-jerusalem.pl.html#map_closed
Dobrymi adresami są także domy pielgrzyma, wśród polskich pielgrzymów szczególnie popularne są domy pielgrzyma prowadzone przez siostry elżbietanki. Z uwagi na liczne grupy noclegi tam trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Podaję linki do stron sióstr elżbietanek prowadzących domy pielgrzyma w centrum Jerozolimy oraz do franciszkańskiego hotelu Casa Nova na przedmieściach Jerozolimy, w Ein Karem:
http://www.elzbietankijerozolima.com/http://www.casanova-einkarem.com/?lang=pl
Jerozolima, podobnie jak i cały Izrael, jest bardzo drogim krajem. Większość ważnych miejsc, szczególnie tych znajdujących się na starym mieście i w jego najbliższym otoczeniu można zwiedzić bez korzystania z komunikacji miejskiej. Kto chce zaoszczędzić nieco na jedzeniu, może skorzystać z licznych punktów gastronomicznych oferujących typowe dla regionu i stosunkowo niedrogie przekąski – falafele i szoarmy.
Dobrą wiadomością jest fakt, że loty do Izraela, w szczególności poza sezonem, są niedrogie. Połączenia z Tel Awiwem oraz położonym w poblizu Ejlatu lotniskiem Ovda oferuje m.in. linia WizzAir.
Zauważyliśmy, że korzystniejsze kursy wymiany walut oferują kantory położone w arabskiej części starego miasta.
W Jerozolimie czuliśmy się bezpiecznie, choć przyznac trzeba, że spacer po arabskiej częścia starego miasta może mieć posmak bliskowschodniej egzotyki ze wszystkimi jej odcieniami. Niewątpliwie egzotyczna jest też dzielnica ortodoksyjnych żydów Mea Szearim.
Przybywając do Jerozolimy w sobotę bądź w piątek o zachodzie słońca pamiętać należy, że w żydowskiej częsci miasta zamiera wówczas wsystko, włącznie ze sklepami i komuniacją miejską. W arbakskiej częsci jednak życie pulsuje, a handel trwa w najlepsze. Problematyczne może bć wydostanie się z miasta. Przejazd na lotnisko Ben Guriona oferują jednak szeruty (sherut taxi) - odpowiednik polskich "busów" (bądź marszrutek funkcjonujących na obszarze postradzieckim) - firmy Nesher. Przejazd na trasie Jerozolima- lotnisko Ben Guriona kosztuje w szabat ok. 64 NIS (szekli). Przejazd należy zarezerwować poprzedniego dnia. http://www.neshertours.co.il/en
Jerozolimę odwiedziliśmy na początku lutego 2017 r. Wkrótce opisy poszczególnych miejsc godnych odwiedzenia w świętym mieście Jeruzalem. Zachęcam tymczasem do krótkiego spaceru po Jerozolimie. W atmosferę świętego miasta wprowadzić może nas Psalm 122:
Pieśń stopni. Dawidowa.
Uradowałem się, gdy mi powiedziano:
«Pójdziemy do domu Pańskiego!»
Już stoją nasze nogi
w twych bramach, o Jeruzalem,
Jeruzalem, wzniesione jako miasto
gęsto i ściśle zabudowane.
Tam wstępują pokolenia,
pokolenia Pańskie,
według prawa Izraela,
aby wielbić imię Pańskie.
Tam ustawiono
trony sędziowskie,
trony domu Dawida.
Proście o pokój dla Jeruzalem,
niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują!
Niech pokój będzie w twoich murach,
a bezpieczeństwo w twych pałacach!
Przez wzgląd na moich braci i przyjaciół
będę mówił: «Pokój w tobie!»
Przez wzgląd na dom Pana, Boga naszego,
będę się modlił o dobro dla ciebie.
Ps, 122, 1-9
Mury Jeruzalem
Widok na stare miasto od strony Syjonu
Cmentarz żydowski na boczach Góry Oliwnej
Widokna stare miasto z Góry Oliwnej
Brama Damasceńska prowadząca do arabskiej (muzułmańskiej) częsci starego miasta
Widok z kościoła Dominus flevit (Pan zapłakał) na zboczach Góry Oliwnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz