środa, 30 września 2015

Bułgaria: Sozopol - perła bułgarskiego wybrzeża

Sozopol bez cienia przesady zasługuje na miano perły bułgarskiego wybrzeża. Miasto przypomina nieco Nesebyr zarówno jeśli chodzi o historię, jak i architekturę. Jest jednak nieco spokojniejszy i bardziej autentyczny w swej codzienności. Mimo licznych turystów coraz chętniej odwiedzających Sozopol, miasto zachowało swą niepowtarzalną atmosferę.

Starożytny Sozopol nosił wdzięczną nazwę Apollonia. Posąg boga miłości – Apollina pozostawał dumą miasta aż do momentu, kiedy rzymscy zdobywcy pod wodzą Lukullusa przenieśli go do Rzymu. Sozopol zajmuje też wyjątkowe miejsce na chrześcijańskiej mapie Europy. Niedaleko miasta położona jest Wyspa św. Jana. Obserwowana z Sozopolu przykuwa uwagę swym niemal  pozbawionym roślinności obliczem. Na wyspie dokonano w 2010 r. niezwykłęgo odkrycia. W ruinach znajdującego się na niej klasztoru odkryto nienaruszony relikwiarz z IV w. ze szczątkami przypisywanymi św. Janowi Chrzcicielowi. Badania uczonych wykazały, iż pochodzą one z I w. n.e. National Geographic nakręciło dostępny w internecie film dokument pokazujący okoliczności odkrycia i badań relikwii.

Sozopol pozostaje bez wątpienia interesującym miejscem dla miłośników historii. Zabytkowych cerkwi nie ma tu może aż tyle, co w Nesebyrze. Spacer uliczkami Sozopola przenosi nas jednak w wielką i dostojną przeszłość miasta. Oprócz licznych wykopalisk archeologicznym, które unaoczniają nam świetność starożytnej Apollonii jest tu wiele interesujących przykładów architektury z XVIII i XIX w. Drewniane domy zbudowane w tzw. stylu czarnomorskim towarzyszą nam bez przerwy podczas zwiedzania starego miasta. Polecam spacer wschodnim nabrzeżem starego miasta promenadą wzorowaną na lungomare w chorwackiej Opatiji. Położone na nabrzeżu restauracje i kawiarnie oferują fantastyczny widok na morze.

Oprócz starej położonej na półwyspie części miasta Sozopol posiada także nowszą dzielnicę z licznymi hotelami i lokalami rozrywkowymi. W mieście są ładne plaże. Jedna z nich znajdują się tuż przy starym mieście. Druga – większa położona jest w kierunku południowo-wschodnim przy ul . Ropotamo. W czasie mojego pobytu w Sozopolu (połowa sierpnia 2015) w morzu przy plaży w centrum i częściowo na tej drugiej było sporo glonów. Wystarczyło jednak przejść nieco dalej na drugi kraniec plaży, by móc rozkoszować się przejrzystą wodą o odczuwalnej temperaturze kilka stopni wyższej niż w okolicach Słonecznego Brzegu. Im dalej od centrum miejscowości, tym plaża (mowa o drugiej plaży, nie tej przy starym mieście) jest rozleglejsza i mniej zatłoczona.

Do Sozopola bez problemu można dojechać z Burgas. Autobusy w sezonie kursują średnio co pół godziny. Miasto zrobiło na mnie największe wrażenie spośród wszystkich miejsc odwiedzonych na bułgarskim wybrzeżu. Zdecydowanie polecam!

Wykopaliska archeologiczne unaoczniają wielkość starożytnej Apollonii

Urocza cerkiewka nad brzegiem morza

Widok na morze z wnętrza cerkwi

Widok na Wyspę św. Jana

Skaliste wybrzeże u stóp starego miasta

Wędrując wzdłuż nabrzeża

Typowa zabudowa

Na nabrzeżu


Cerkiew Bogurodzicy

Wzdłuż murów starego miasta

Domy w Sozopolu

 Plaża przy starym mieście

Widok z plaży (przy ul. Ropotamo)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz